Spis treści numeru 5/2017

Energia płynie w przyrodzie | 6
Izabela Kamińska

Zbyszka Nowaka, a właściwie jego ręce, znają chyba wszyscy, ale nie każdy wie, że oprócz pomagania ludziom leczy też zwierzęta, w tym psy myśliwskie. Do tego jest myśliwym, bo – jak sam podkreśla – to nie tylko jedna z jego wielkich pasji, lecz także społeczna misja. Co bioenergoterapeucie daje łowiectwo oraz jak odpowiada on na krytykę ze strony aktywistów? Zapraszamy do lektury!

Wójt nie może być prezesem | 12
Miłosz Kościelniak-Marszał

Na łamach BŁ nr 4/2015 została przedstawiona analiza przepisów tzw. ustawy antykorupcyjnej, z której wynikało, że wójt nie może pełnić funkcji w zarządzie koła łowieckiego. Nie wszyscy jednak zdecydowali się zastosować do zawartej tam rady. Tymczasem w marcu br. trafność wyrażonego wówczas poglądu definitywnie potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny, który oddalił skargę kasacyjną burmistrza Olecka w sprawie wygaszenia mu mandatu w związku z zajmowaniem stanowiska prezesa miejscowego KŁ „Sarna”.

Wieści z pól i kniei | 13

W uznaniu za ratunek sarny
Półzębny kozioł Jan Augustynik
Rekordowy wieniec z Lubelszczyzny Leszek J. Walenda
Słońska młodzież dokarmia zwierzynę Mirosław Jerzy Więckowski
Polowanie dian na zające w KŁ „Jeleń” w Kole Renata Walczak-Przybylska
Kwalifikacje rzeczoznawców w zakresie szacowania szkód łowieckich Lesław Kula
Rekordowy muflon Norbert Mazurkiewicz
ASF na Litwie Wojciech Misiukiewicz
Złom wróci na grób Sztolcmana
Apel kolekcjonera Zbigniew Korzeniowski
Transport w łowisku w wydaniu KŁ „Łoś-Szczecin” Arkadiusz Machowiak

Zdaniem myśliwego | 20

Tropem żubra Czesław Popławski
Jak ZG zabrał nasze pieniądze 47 zarządom okręgowym Eustachy Łowiecki
Czeka nas nowe Antoni Przybylski
Kulisy nieuznania rekordu w dziku Adam Depka Prądzinski
Nawłoć a różnorodność biologiczna Ryszard Adamus

Ceny dziczyzny spadną? | 26
Adam Depka Prądzinski

Przewidywania dotyczące sytuacji na rynku dziczyzny w najbliższym okresie nie pozwalają na optymizm. Regres może się zacząć wraz z początkiem sezonu na rogacze. Obawy potęgują niepokojące informacje o zamieszaniu wokół nowelizacji Prawa łowieckiego oraz ciągły wzrost pozyskania zwierzyny grubej za granicą. Rozmawiamy z Tomaszem Tarnawskim, wiceprezesem zarządu spółki Las-Kalisz i członkiem Krajowego Związku Eksporterów Dziczyzny.

Zbyt bliskie spotkania z niedźwiedziem brunatnym | 28
Krzysztof Potaczała

W połowie marca w Bieszczadach niedźwiedź po raz kolejny zaatakował człowieka.
Pilarz ledwo uszedł z życiem: rozszarpana ręka, dotkliwie pogryzione nogi, brzuch
i klatka piersiowa. Rany cielesne się zagoją, ale trauma psychiczna pozostanie na lata.

Inwentaryzacja dzików – skuteczna metoda czy mit? | 32

Jesienna inwentaryzacja dzików, o której dowiedziała się z mediów cała Polska, miała jeden plus. Dobitnie pokazała nieudolność polskiego systemu zarządzania zwierzyną grubą i poważnie nadszarpnęła autorytet instytucji odpowiedzialnych za ochronę środowiska w Polsce i zarządzanie nim. Czy wątpliwe metody inwentaryzacji wytrzymują próbę w czasach, gdy zmienia się otoczenie przyrodnicze i społeczne?

Rola PZŁ w ochronie przyrody | 35
Marian Flis

Myśliwi zrzeszeni w PZŁ w ramach prowadzonej gospodarki łowieckiej realizują szereg działań z zakresu szeroko rozumianej ochrony przyrody. Są to różnokierunkowe przedsięwzięcia o charakterze ekologicznym, ukierunkowane na poprawę warunków bytowania zwierzyny, jak również ograniczanie potencjalnych źródeł zagrożeń.

Najciekawsze parostki sezonu 2016/2017 (II) | 38

Maj w myśliwskim kalendarzu upływa pod znakiem rogaczy. Aby nieco podgrzać emocje, prezentujemy kolejną porcję historii związanych ze zdobyciem najwyżej ocenionych trofeów minionego sezonu w konkursie BŁ i firmy Swarovski Optik na najciekawsze parostki. Przy okazji zapraszamy do udziału w już siódmej jego edycji.

Alpejskie świstaki | 44
Miłosz Kościelniak-Marszał

Wspaniałe przygody łowieckie nie zawsze oznaczają polowania na wielką piątkę. Dla mnie przez lata największym marzeniem było zapolowanie na świstaki. Kiedy więc w zeszłym sezonie pojawiła się propozycja wypadu w austriackie Alpy, nie mogłem przepuścić takiej okazji.

Amerykańskie polowanie na indyka | 48
Witold Daniłowicz

W każdym kraju istnieje polowanie, o jakim marzą myśliwi, a początek sezonu na dany gatunek jest prawie ich świętem. W Stanach Zjednoczonych to niewątpliwie polowanie na dzikiego indyka (Meleagris gallopavo). O ile w Polsce ten ptak kojarzy się wyłącznie z hodowlą przydomową i kuchnią, o tyle po drugiej stronie Atlantyku upolowanie „gulgacza” (ang. gobbler), czyli koguta, stanowi pragnienie właściwie każdego myśliwego. Wbrew pozorom jednak niełatwo to zrealizować i rzecz wymaga dużego kunsztu łowieckiego.

Polowanie na słowa | 54

Największy rogacz Grzegorz Krasucki
Kundelek Hubert Wański

Gicz jelenia wolno pieczona | 58
Wojciech Charewicz

Tym razem opowiem o najłatwiejszej technice pieczenia. Wszyscy, nawet ktoś, kto pierwszy raz w życiu stanie w kuchni, poradzą sobie z nią doskonale. Aby udowodnić skuteczność tej metody, użyłem mięsa trudnego dla każdego kucharza – chudego, ścięgnistego i z dużą zawartością kolagenu. Wybrałem bowiem gicz jelenia, popularnie zwaną golonką.

Land Rover Defender | 62
Sebastian Kołacz

Trudno o markę, która byłaby częściej łączona z łowiectwem. Każdy z nas wielokrotnie widział w filmach i wiadomościach modele tego auta uczestniczące w safari. Defender kojarzy się ze swoistą siermiężnością i wysoką sprawnością terenową. Czy potwierdza się to w codziennej eksploatacji?

Jak zapolować w Czechach? | 66
Paweł Janiszewski

Polowanie u naszych południowych sąsiadów może być bardzo atrakcyjne dla polskich myśliwych. System funkcjonowania łowiectwa w Czechach, m.in. wielkość i zasady wydzierżawiania obwodów czy proces szacowania szkód, już kilkakrotnie opisywano na łamach BŁ. Natomiast ciekawym aspektem obowiązujących przepisów łowieckich jest polowanie przez cudzoziemców. To stosunkowo proste i niedrogie, a dostarcza niezapomnianych emocji i unikalnych trofeów oraz wspomnień.

Rewolucja w przepisach broniowych | 70
Bartosz Bacia

14 marca br. Parlament Europejski przegłosował niekorzystną dla posiadaczy broni nowelizację dyrektywy 91/447/EWG w sprawie kontroli nabywania i posiadania broni (dalej zwanej dyrektywą). Oznacza to, że stoimy przed fundamentalnymi zmianami przepisów regulujących dostęp do broni palnej, jej posiadanie oraz przechowywanie.

Samodzielne koła łowieckie | 74
Witold Daniłowicz

Po przeczytaniu w BŁ nr 4/2017 artykułu Miłosza Kościelniaka-Marszała poświęconego projektowi zmian Prawa łowieckiego, który przedstawił Sławomir Izdebski, postanowiłem dorzucić nieco własnych spostrzeżeń na ten temat.

Co ciekawego w sklepach myśliwskich | 76

Zatyczki do luf
Kolekcja lekkiej odzieży RS-1500 od Graffa
Nieprzemakalny pasek do broni z ładownicą Jakub Piasecki
Fotopułapka SpyPoint Solar
Zestaw grillowy z poroża jelenia
Elaboracja amunicji według Jerzego Ejsmonta Zbigniew Masłowski

Pies dla emeryta? | 82
Cezary Marchwicki

Niejednokrotnie spotykałem się z pytaniem, jakiego psa poleciłbym myśliwemu w wieku emerytalnym. Zdarzało mi się nieco dowcipnie i poufale odpowiadać: równie wiekowego. Czy w ogóle można mówić o psie dla osoby, której po sześciu dekadach życia oddech robi się nieco krótszy, a krok nie jest już tak żwawy jak niegdyś?

Broń myśliwska na IWIE 2017 – subiektywnie 
o nowościach | 84
Łukasz Dzierżanowski

Wybór najważniejszych nowości w dziale broni myśliwskiej z tegorocznej IWY to niełatwe zadanie, choćby z racji rozmiarów samych targów i niezwykle obfitej oferty wystawców. Przedstawiam więc czysto subiektywną selekcję kilku modeli, które wydały mi się ważne lub ciekawe, bez roszczenia sobie pretensji do tego, by zbiór ten był jedynie słuszny ani tym bardziej kompletny.

Rozpoczęcie sezonu – strzelamy „Krąg” | 88
Paweł Nowicki

W marcu zostały otwarte strzelnice. W słoneczny dzień możemy spotkać na nich wiele koleżanek i kolegów. Jedni są tu ze swoim kołem łowieckim, żeby zgodnie z obowiązkiem przystrzelić broń, inni – żeby trenować.

Żywoty kalibrów | 92
Łukasz Dzierżanowski

Niektóre z kalibrów cieszą się niesłabnącą popularnością od dziesięcioleci, inne zabłysły na chwilę, by szybko odejść w niepamięć. Co przesądza o sukcesie? Doskonałość projektu, a może zwykła koniunktura? Czy w sytuacji gdy istnieje ponad 1500 różnych kalibrów, w ogóle jest sens tworzenia nowych?

Pojedziemy na łów | 96
Wojciech Bołoz

W lutym br. dwóch prominentów tańczących z bażantami zatroszczyło się o to, by pewien problem, dotąd występujący na łamach organu prasowego PZŁ „Łowca Polskiego” jako przykład z gorszych modeli łowiectwa, gdzie wykonuje się wątpliwe etycznie polowania na „hodowlaną zwierzynę łowną”, stał się obiektem zainteresowania rodzimych mediów i opinii publicznej.