Spis treści numeru 1/2010

Zdaniem myśliwego | 24

Egzekwujmy obowiązek polowania z psami Andrzej Szeremet
Jacy jesteśmy? Remigiusz Krzyżewski
Filozofia przyrody Hubert Wański

Przemyśleć tradycję! | 30
Hubert Myśliwski

Łowiectwo w naszym kraju przeżywa trudności, a nadchodzące lata mogą przynieść jeszcze głębszy kryzys. Liczba polujących Polaków wprawdzie na razie nie spada, ale w stosunku do ludności kraju jest jedną z najniższych w Europie. Więcej myśliwych niż w Polsce jest nawet w Czechach i na Węgrzech, a przecież są to kraje o wiele mniej ludne. Porównanie z krajami skandynawskimi wypada jeszcze gorzej. Przy coraz bardziej nieżyczliwym nastawieniu mediów można się spodziewać nadejścia jeszcze gorszych czasów. 

Torba borsucza | 38
Andrzej Szeremet

O licznych walorach torby borsuczej, z których nie najbłahszym jest dekoracyjność pięknie wyprawionej skóry, przekonałem się wielokrotnie podczas długoletniej zawodo-wej polowaczki, kiedy taka torba wiernie mi towarzyszyła. Ale po kolei.

Gęgawa | 60
Łukasz Binkowski

Gęgawa to królowa naszych gęsi. Należy do rzędu blaszkodziobych Anseriformes, rodziny kaczkowatych Anatidae, podrodziny gęsiowatych Anserinae, plemienia gęśców Anserini oraz rodzaju gęś Anser. Jest to największy gatunek ptaka łownego w naszym kraju (rozpiętość skrzydeł może dochodzić do 180 cm), choć jak na przedstawiciela gęśców wcale nie osiąga dużych rozmiarów, w przeciwieństwie np. do blisko spokrewnionego z nią łabędzia.

Elegancka osada dla każdego | 78
Leszek Ciupis

Wielu z nas marzy o broni z kolbą z „kaukaza” wysokiej klasy. To jednak duży wydatek. Dla wszystkich myśliwych, których urzeka bogaty rysunek słoi, a których nie stać na drogi zakup, jest na szczęście rada: poprawienie wyglądu przeciętnie wyglądającej osady posiadanej już broni.