Spis treści numeru 3/2017

To, co nas łączy, jest ważniejsze od tego, co nas dzieli | 6
Izabela Kamińska

Jak wytłumaczyć duże zainteresowanie studiami łowiecko-leśnymi w trudnych czasach dla myśliwych i leśników? Tę kwestię próbuje rozstrzygnąć dr hab. Maciej Skorupski, prof. nadzwyczajny. Specjalista z zakresu łowiectwa, leśnictwa i ochrony przyrody wyjaśnia, co jest największym zagrożeniem dla zwierzyny, a także odnosi się do sporu o wycinkę drzew w Białowieży.

Wieści z pól i kniei | 12

Leśnicy z Torunia są na właściwym tropie!
Łopatacz z Janowa Michał Jarosz
Lekcja przyrody w gminie Dźwierzuty Grzegorz Siemieniuk
Apel kolekcjonera Zbigniew Korzeniowski
„Krogulczyk” świętuje 10 lat istnienia Jerzy F. Doniec
Album „Echa kniei”
Rodzinne ślubowanie Jan Nowakowski
Nowe wyposażenie w oleśnickiej „Kniei” Katarzyna Kielesińska
III Konkurs Plastyczno-Rysunkowy KŁ „Wielki Bór” w Rawiczu
Wyprawa do lasu i dokarmianie z KŁ „Dzik” Małgorzata Zabawa
Kolekcjoner Marek Kotlęga
Żurawie zimują w Polsce Ryszard Adamus

Zdaniem myśliwego | 22

Komercyjna zbiorówka – duma czy wstyd? Szymon Pilarecki
Ofiary sylwestrowej nocy Tomasz Hubert Marcinkowski
Biadolenie Leszek Mierzejewski
Ekoterroryzm, czyli myśliwi na celowniku Sebastian Jałowski

Charytatywni | 30
Adam Depka Prądzinski

Wieści o dwóch spektakularnych akcjach pomocowych podjętych w minionym roku przez myśliwych z KŁ „Dzik” w Słońsku błyskawicznie rozeszły się po kraju. Były to wsparcie leczenia chorego dziecka oraz odbudowa popadającego w ruinę domu zamieszkanego przez matkę, która samotnie wychowuje niepełnosprawną córkę. Co jeszcze planują charytatywni ze Słońska? I jakie możliwości daje zarejestrowanie koła łowieckiego jako OPP?

Lubelszczyzna rekordami słynąca | 34
Leszek J. Walenda

Obecnie nie ma drugiego makroregionu w Polsce, z którego pochodziłyby trzy aktualne rekordy i dwa wicerekordy. Jedynym takim obszarem jest Lubelszczyzna – może się ona poszczycić najlepszymi trofeami w skali kraju. Ostatnio doszedł do nich wicerekord w byku jelenia.

Komercyjny czy nie – minister tłumaczy się z odstrzału żubrów | 36
Adam Depka Prądzinski

Ostatnio zrobiło się głośno o odstrzale żubrów na Mazurach. Opinia publiczna jest temu przeciwna. Wszak mówimy o ikonie ochrony przyrody w Polsce. Ograniczanie liczebności naszego największego roślinożercy to jednak konieczność. Dla dobra populacji.

Gdy wabik nie działa jak dawniej… | 38
Hubert Jachimowski

Marzec jest ostatnim miesiącem, w którym podczas polowania na lisy z wabikiem można uzyskać jeszcze dość dobre wyniki. Schyłek zimy sprzyja intensywnemu żerowaniu. Niestety, często się zdarza, że nasze wabiki okazują się mniej skuteczne niż na początku sezonu.

Święty Sebastian – patron rusznikarzy | 43
Barbara Podgórska

Według legendy Sebastian był rzymskim żołnierzem. Za panowania cesarza Dioklecjana poniósł męczeńską śmierć przeszyty strzałami numidyjskich łuczników. Uznano go za świętego w Kościele rzymskokatolickim i Cerkwi prawosławnej.

Łowiectwo to kontynuacja tradycji | 48
Maria Korzeniowska

Śp. płk Zygmunt Łabędzki (1919–2016), kawaler Krzyża Srebrnego Orderu Wojennego Virtuti Militari oraz prezes Stowarzyszenia-Klubu Kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari, w październiku ub.r. opowiedział o początkach swojej przygody z łowiectwem. Podkreślił też,
o jakich wartościach trzeba pamiętać i jakie tradycje myśliwskie należy pielęgnować.

Korsak – powiernik leśnych tajemnic | 50
Paulina Piądłowska

Ktoś, kto dostaje od rodziców pieniądze na buty, ale woli biegać boso albo w białoruskich łapciach lub walonkach, by w zamian kupić broń myśliwską, może być wzorem osoby oddanej łowiectwu z prawdziwą pasją. A mowa tu o realnej postaci – Włodzimierzu Korsaku.

Wędzona kielnia bobrza | 54
Wojciech Charewicz

Wędzona kielnia, zwana również pluskiem, jest dla mnie prawdziwym rarytasem. Jej smak i konsystencję porównałbym do najlepszej słoniny wieprzowej. Solonej, doprawionej papryką w proszku i delikatnie wędzonej. Albo do wędzonego węgorza.

O pieniądze czy o władzę? | 57
Dariusz Gizak

Wewnętrzny konflikt i nieczyste zagrywki zarządu KŁ „Ryś” w Opolu doprowadziły do rozwiązania koła przez tamtejszy zarząd okręgowy. Zarząd koła twierdzi, że został zniesławiony, i w sądzie dochodzi swoich praw. „Ryś”, mimo likwidacji, próbuje działać dalej. Natomiast część jego byłych członków założyła konkurencyjne koło „Żbik”. Zapowiada się więc niekończąca się historia.

Polowanie na słowa | 60

Olęderski myłkus Przemysław Centkowski
Podchód grubasa Leszek Wicher
Kastrat Janusz Kokociński

Afrykańskie łowy w trzech odsłonach | 64
Paweł Nowicki

Jezioro, góry i gęsty busz – niedawno miałem okazję zapolować w tak różnorodnej scenerii za jednym zamachem. Niesamowicie poskręcane rogi antylop, zapierające dech w piersiach stada zwierząt i niepowtarzalny smak hamburgera z zebry, jakiego nie znajdziecie w McDonaldzie – takie rzeczy to tylko w Afryce!

Amerykański spaniel wodny – propozycja dla ambitnych | 68
Jan Borzymowski

Amerykański spaniel wodny to fenomenalna mieszanka najprawdopodobniej retrieverów i spanieli, czyli połączenie psów, które mają we krwi łowiectwo, zwłaszcza na mokradłach, aportowanie ptactwa itp. W naszym kraju ta rasa jest właściwie nieznana. Może znajdzie się ambitny myśliwy, który to zmieni i sprowadzi amerykańskiego spaniela wodnego do Polski? Przyjrzyjmy się temu nieprzeciętnemu psu.

Uszkodzenia słuchu u myśliwych i psów | 70
Jerzy Woźniak

Na co dzień nie zdajemy sobie sprawy z zagrożenia słuchu spowodowanego strzałami z broni myśliwskiej. Mam nadzieję, że kilka informacji oraz moich osobistych doświadczeń zaprezentowanych w tym artykule pomoże dostrzec i docenić wagę problemu. Zwłaszcza że dotyczy on zarówno myśliwych, jak i towarzyszących im psów.

Powierzchnia obwodów łowieckich | 72
Miłosz Kościelniak-Marszał

Zaklasyfikowanie danego obwodu łowieckiego jako polnego lub leśnego wcale nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Trudność bierze się z wątpliwości, jaka powierzchnia ma się stać podstawą obliczeń: całkowita czy użytkowa. Konieczna wydaje się zatem ingerencja ustawodawcy.

Niecodzienna zbiorówka w Portugalii | 80
Łukasz Dzierżanowski

W gorącej iberyjskiej krwi miesza się wrażliwość z brutalnością. Z połączenia żywiołowości, elegancji, melancholii i zmysłowości powstały korrida, fado, flamenco… I montaria – polowanie, w którym jest miejsce zarówno na niemal liturgiczne podejście do łowów, jak i na krwawe emocje.

Co ciekawego w sklepach myśliwskich | 85

Lornetki Blaser Primus Miłosz Kościelniak-Marszał
Dekupaż po myśliwsku

Zbiorówka à la Solognac | 86
Paweł Szustkiewicz

Pod koniec 2016 r. gościłem na polowaniu we Francji. Organizowała je firma Solognac, producent odzieży i akcesoriów myśliwskich. Zbiorówka stanowiła okazję nie tylko do poznania innych obyczajów, lecz także do przetestowania ubrań i sprzętów, które dopiero wejdą na rynek.

Odzież Metso i Wild Boar marki Härkila | 89
Łukasz Dzierżanowski

Kwota, jaką należy uiścić przy kasie za niektóre myśliwskie ubrania, zwłaszcza skandynawskich producentów, może przyprawić o zawrót głowy. Nowe modele Härkili – Metso i Wild Boar – nie stanowią tu wyjątku. Sprawdźmy, czy rzeczywiście są warte swojej ceny.

FAQ dla strzelców | 92
Michał Dudzik

Ze względu na zakres tematyczny pisanych artykułów niejednokrotnie otrzymuję pytania dotyczące sprzętu strzeleckiego czy też techniki strzeleckiej. W tym numerze zbieram te, które pojawiają się najczęściej. Mam nadzieję, że udzielone odpowiedzi, oparte na moim doświadczeniu, pozytywnie wpłyną na wiedzę i wyniki polowań czytelników.

Ambonofobia | 96
Wojciech Bołoz

„Ambony w ogóle powinny być zdelegalizowane, szpecą krajobraz i nie dają zwierzynie szans – to już nie polowanie, ale zwykła egzekucja” – mogliśmy niedawno przeczytać na stronie internetowej związanej z kilkoma organizacjami ideologicznej ochrony przyrody. Co wskazuje jednoznacznie – tak jak reszta tekstu – że chodzi nie o elementy wyposażenia kościołów, tylko o ambonofobię związaną z łowiectwem.