Spis treści numeru 2/2017

Znałam największych myśliwych II RP | 6
Izabela Kamińska

Anna Potocka opowiada o polowaniach w dobrach jej rodziny w Przecławiu oraz w Montrésorze we Francji. Miłośniczka konnej jazdy wyjaśnia, jakie znaczenie dla ziemiaństwa miało łowiectwo i jak traktowano niepolujących mężczyzn. Podaje też przepis na kostkę bulionową z dziczyzny.

Wieści z pól i kniei | 12

Cztery koła po raz trzeci Norbert Mazurkiewicz
Dzieci w Poznaniu pojadą karetką od myśliwych Jerzy Wachowiak
Łoszak uratowany w święta Roman Bukalski
Czy dynamiczny powrót wilka w lasach to problem tylko w Polsce? Anna Jaworska
V Małopolskie Mistrzostwa PZŁ w Wabieniu Drapieżników Sławomir Galicki
Gęsi w Słońsku mają się dobrze Renata Walczak-Przybylska
Sygnalista Hubert Anatol Faruga

Zdaniem myśliwego | 17

„Fachowiec” Bogdan B. Krzysztof Morow
Eko-positive Michał Łukasiewicz
Bigos myśliwski Eustachy Łowiecki

Jubileusze i inne uroczystości | 22

70 lat spełniania marzeń w gdańskiej „Kniei” Andrzej Klaman
65 lat Górniczego Koła Łowieckiego „Jeleń” w Wałbrzychu Janusz Ludorowski

Bambi goes to Rogów | 24
Andrzej R. Krysztofiński

Na początku grudnia ub.r. w Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Rogowie dyskutowano na „trudne tematy”. Były one przedmiotem konferencji pod tym tytułem zorganizowanej przez Wydział Leśny SGGW w Warszawie we współpracy z DGLP i PZŁ.

Wabikowy zawrót głowy, czyli z czym na lisa? | 30
Hubert Jachimowski

Wybór wabików na lisy jest niezwykle duży. Producenci i sprzedawcy prześcigają się w ofertach. Z kolei my, myśliwi, nie zawsze wiemy, jak się odnaleźć w gąszczu różnego rodzaju rozwiązań oraz co oznaczają pewne pojęcia zawarte w ich opisach. 

Zimowe dokarmianie zwierzyny | 34
Miłosz Kościelniak-Marszał

Dokarmianie zwierząt stało się u nas regułą. Żeby powrócić do stanu sprzed lat, kiedy stosowano je tylko wtedy, gdy zachodziła taka konieczność, trzeba by wprowadzić odpowiednie regulacje obowiązujące we wszystkich obwodach. W opracowaniu takich przepisów może pomóc przegląd rozwiązań wdrożonych w innych państwach UE.

Na niskich obrotach | 38

Sen zimowy dziko żyjących zwierząt to fascynujący fenomen biologiczny, pod wieloma względami do dziś niewyjaśniony. Poczyniono jednak pewne spostrzeżenia, które podają w wątpliwość m.in. klasyczny podział stanu zimowej hibernacji na sen zimowy oraz spoczynek zimowy i które mają nadzwyczajne znaczenie dla medycyny. Nauka trzyma zatem rękę na pulsie.

Symbolika zająca | 43

Zając należy do gatunków silnie związanych z łowiectwem i cieszących się popularnością wśród myśliwych. Co ciekawe, ten niewielki i bezbronny ssak, znajdujący się na ostatnich miejscach łańcucha pokarmowego, ma bardzo bogatą symbolikę.

Ataki szopów praczy na psy | 44

U naszych zachodnich sąsiadów coraz częściej pojawiają się informacje o śmiertelnych atakach szopów praczy na psy myśliwskie. Przewodnicy czworonogów są zaniepokojeni. Z kolei obrońcy zwierząt mówią o „mobbingu szopów praczy przez myśliwych”. O co chodzi w tych historiach? Czy są one wiarygodne?

Tunezyjskie dziki | 46
Katarzyna Mazur

Każdy, kto polował w Afryce, z pewnością przyzna, że jest to kontynent jedyny w swoim rodzaju. I wciąż potrafi zaskakiwać. Takie nowe afrykańskie odkrycie stanowił dla mnie wyjazd na łowy zbiorowe do Tunezji na… dziki.

Po Bułgarii na białej stopie | 48
Jan Piotrowski

Wyjazd do Bułgarii na szakale był jednym z planów Klubu  Myśliwych „Lisiarz” w Lublinie. Po kilku miesiącach uzgodnień wreszcie udało się wszystko skoordynować i 15 stycznia ub.r. wyruszyliśmy we trzech: Adam, Pablo i ja.

III edycja konkursu „Zakochani w lesie” już za nami! | 52

W grudniu ub.r. w Rucianem-Nidzie po raz trzeci odbył się Festiwal Kultury Łowieckiej, a w jego ramach – finał konkursu literackiego „Zakochani w lesie”, II Ogólnopolski Konkurs Wiedzy i Umiejętności Łowieckich oraz seminarium kynologiczne. BŁ brała czynny udział w przeprowadzeniu konkursu na opowiadanie i wiersz inspirowane pięknem polskiej przyrody oraz znaczeniem leśnictwa i łowiectwa w kulturze i historii Polski. W organizację zaangażowały się również ZSL im. Unii Europejskiej w Rucianem-Nidzie i Polski Klub Safari.
 

Odbudowa po likwidacji | 56
Dariusz Gizak

W BŁ nr 8/2016 pisaliśmy o KŁ „Kszyk” – pierwszym kole w okręgu warszawskim, które zostało rozwiązane na mocy uchwały okręgowych władz PZŁ. To jednak nie koniec tej historii. Zlikwidowane koło ma bowiem swojego kontynuatora – KŁ św. Huberta w Sadownem.

Okno i drabina | 58
Zbigniew Masłowski

Zupełnie jakbym pisał o włamaniu, a to tekst o budowie ambony. Jej dwa podstawowe cele to umożliwienie dokładnego obejrzenia i oceny zwierzyny z ukrycia oraz stworzenie dogodnych warunków do oddania precyzyjnego strzału. Oczywistą sprawą jest też zapewnienie bezpieczeństwa myśliwemu. Dwa kluczowe elementy konstrukcji
to właśnie okno i drabina.

Nissan Qashqai 2016 vs X-Trail 2016 – bratobójcza walka? | 60
Sebastian Kołacz

Dzięki uprzejmości firmy Nissan Sales CEE Kft. w Warszawie miałem przyjemność przez kilka dni testować tegoroczne modele Qashqai i X-Trail w topowych wersjach z manualnymi skrzyniami biegów. Obydwoma autami pokonałem dystans 1500 km po autostradach, drogach lokalnych i leśnych duktach. Czas na przedstawienie Państwu swoich spostrzeżeń.

Pieczony comber sarni z kością | 65
Wojciech Charewicz

Upieczony moim sposobem comber sarni jest soczysty i kruchy. Smak mięsa nabiera orzechowo-słodkawej nuty, a aromat w niczym nie przypomina zapachu surowej sarniny, zwanego przez myśliwych zapachem wiatru.

Nalewka ze stroju bobrowego | 66
Wojciech Misiukiewicz

Wobec coraz powszechniejszej redukcji bobra w naszym kraju często padają pytania o wykorzystanie tuszy, kielni, skór, strugów i stroju bobrowego. Polscy myśliwi nie mają wielkiej praktyki w gospodarowaniu populacją tych zwierząt, ale mogą sięgnąć do doświadczeń łowców ze wschodu i północy Europy – Rosji, Białorusi, Skandynawii oraz krajów nadbałtyckich. Jeden z bardzo cenionych pożytków stanowi tam castoreum.

Odstrzał redukcyjny bobra a użycie broni myśliwskiej | 72
Bartosz Bacia

Kwestia szkód powodowanych przez dynamicznie rozrastającą się populację bobra stanowi dobry asumpt do postawienia pytania, w czyjej gestii leży uporanie się z tym problemem i czy udział myśliwych w jego rozwiązywaniu może nieść za sobą nieprzewidziane wcześniej skutki.

Gospodarka łowiecka jako element ochrony środowiska – aspekty prawne (II) | 74
Wojciech Radecki

Uznawanie łowiectwa za element ochrony środowiska przyrodniczego nie jest tylko zabiegiem retorycznym. Gospodarka łowiecka obejmuje bowiem m.in. sterowanie populacjami zwierzyny, przeciwdziałanie kłusownictwu, eliminowanie obcych gatunków zwierząt oraz zwalczanie zdziczałych psów i kotów.

GPS w pracy z tropowcem – porady praktyczne | 80
Łukasz Dzierżanowski

Wiele pytań zadawanych mi przy okazji spotkań w czasie polowań lub kierowanych drogą elektroniczną dotyczy szczegółów związanych z użytkowaniem garmina w trakcie pracy z tropowcem. Chciałbym zebrać część z nich w nadziei, że wyjaśnienie tych wątpliwości przyda się szerszemu gronu czytelników BŁ.

Co ciekawego w sklepach myśliwskich | 83

„Sarna w Europie” Brunona Hespelera
Platforma Tragarz 300 do przewozu zwierzyny

Noże Spyderco – Puukko i Nilakka | 84
Marcin Ogórek

K.I.S.S. (ang. Keep It Super Simple) to nazwa serii noży składanych CRKT i jednocześnie koncepcja ich minimalistycznej konstrukcji. Pasuje ona jak ulał do fińskich noży, które są proste do bólu, lecz oczywiście w pełni funkcjonalne.

Z meoptą na kozice | 86
Paweł Lisiak

Kiedy dostałem propozycję wyjazdu w austriackie Alpy, aby w praktyce sprawdzić sprzęt Meopty, nie wahałem się ani chwili. Podjąłem natychmiastową decyzję i wszystko zacząłem dopasowywać do terminu wyprawy. Cieszyłem się, że w przepięknej scenerii gór, w których już wcześniej polowałem, użyję przyrządów tej firmy i będę miał możliwość ich oceny na łowach.

Posiłek a rezultaty strzeleckie | 90
Michał Dudzik

W zdrowym ciele zdrowy duch – to znane powiedzenie można odnieść również do strzelectwa. Odpowiednie przygotowanie organizmu pozytywnie wpłynie na nasze wyniki. Zatem przed wyruszeniem w knieję albo na strzelnicę warto wprowadzić w życie kilka cennych wskazówek.

Docieranie lufy kulowej | 92
Łukasz Dzierżanowski

Za oceanem docieranie lufy to jeden z najbardziej kontrowersyjnych tematów związanych z podnoszeniem właściwości broni fabrycznej. Na czym ono polega, jakie są jego zalety i dlaczego ma wielu przeciwników?

Prozwierzęcy teatr spalski | 96
Wojciech Bołoz

Obłudni fanatycy wspierani przez media żądne taniej sensacji osiągnęli na Hubertusie Spalskim medialny sukces. Był on formą nagrody za złamanie prawa i zakłócenie przebiegu imprezy odbywającej się zgodnie z przepisami. Z pewnością zdopinguje to do dalszych działań tego typu, gwarantujących dawkę powszechnej uwagi.