Treści publikowane na tej stronie możesz czytać za darmo dzięki osobom, które kupują „Brać Łowiecką” i w ten sposób wspierają naszą działalność. Dziękujemy czytelnikom papierowego i elektronicznego wydania czasopisma! Jeżeli uważasz zamieszczane tutaj materiały za wartościowe, to zachęcamy do kupowania miesięcznika. Dołącz do grona naszych prenumeratorów!
Wyszukiwarka
Las jest świątynią przyrody | 6
Izabela Kamińska
Łowiectwo to pasja ludzi różnych specjalności. Tym razem o myślistwie i roli przyrody w swoim życiu opowiada prof. Janusz Darewicz. Odnosi się też do udziału dzieci w polowaniach.
Wieści z pól i kniei | 12
Zamieszanie z Prawem łowieckim
Wielki powrót rzeźby Diany do Łazienek Królewskich Izabela Kamińska
Pozyskany sprawca szkód Rafał Janiec
Powypadkowy byk Dominik Hadam
Łowiectwo a rozwój regionalny – zapiski z konferencji w Garbnie Adam Depka Prądzinski
Tradycji stało się zadość Jędrzej Lewandowski
Po raz drugi w Dubinie Jakub Moryson
Jaki medal? Grzegorz Polny
Wspomnienie o Janie Haftku (1928–2015) Cezary Andruszewski
Jubileusze i inne uroczystości | 20
70 lat łowiectwa na ziemi kwidzyńskiej
Kórnicki „Kogut” – najstarsze koło w Wielkopolsce
Zdaniem myśliwego | 22
Nasz autoportret Michał Łukasiewicz
Kapliczki św. Huberta w łowiskach Tadeusz Böhm
Ludzie i zwierzyna Ryszard Adamus
Przehandlowane łowiectwo | 28
Adam Depka Prądzinski
O czeskim łowiectwie jako narodowym dziedzictwie kultury i związanych z tym dylematach,
a także o badaniach nad zwierzyną i Antynoblu za określenie wpływu magnetyzmu na psy rozmawiamy z dr. hab. Vladimírem Hanzalem z Wydziału Leśno-Drzewnego Czeskiego Uniwersytetu Rolniczego w Pradze.
Dyskusji o liczeniu zwierzyny ciąg dalszy | 32
Robert Kamieniarz
Przedwiośnie to tradycyjnie okres inwentaryzacji zwierząt łownych. W tym roku ma być ona przeprowadzona w rejonach hodowlanych całego kraju z wykorzystaniem metod terenowych przygotowanych w tym celu oraz sprawdzonych w praktyce łowieckiej.
Dlaczego na zbiorówkach pada mało dzików? | 36
Paweł Janiszewski
Podsumowując okres polowań zbiorowych, czasem zastanawiamy się nad przyczynami ich niskiej efektywności. Liczba dzików na pokocie bywa nieproporcjonalna do ilości zwierzyny widywanej w trakcie indywidualnych wyjść w łowisko bądź tej, na którą wskazują liczne tropy. Czym to jest spowodowane? Jak zwiększyć skuteczność zbiorówek?
Alarioza – nowe zagrożenie | 40
Jakub Gawor
Przywra Alaria alata budzi w ostatnich latach coraz większe zainteresowanie lekarzy epidemiologów z racji stwierdzanych u ludzi przypadków inwazji tego pasożyta. Powszechne występowanie A. alata u zwierząt drapieżnych, przede wszystkim lisów, stwarza możliwość zarażania się dzików jako żywicieli rezerwowych. Spożycie przez ludzi półsurowych wyrobów z dziczego mięsa zawierających żywe motyliczki mięśniowe (postacie larwalne przywry) zagraża rozwinięciem się alariozy.
Trudne pytania | 90
Cezary Marchwicki
W tym artykule omawiam trzy sprawy. Dwie z nich dotyczą zagadnień typowo kynologicznych. Natomiast trzecia kwestia jest nieco bardziej złożona, gdyż odnosi się do etyki łowieckiej i dbałości o dobry wizerunek myśliwego w społeczeństwie.
Strzelanie w zimie | 96
Michał Dudzik
Jesień i zima to najbardziej aktywny sezon łowiecki. Powodów jest kilka, m.in. możliwość polowania na wiele gatunków zwierząt. Łowy te odbywają się w mniej sprzyjającej aurze niż
w pozostałych porach roku i niosą ze sobą utrudnienia, zarówno dla nas, myśliwych, jak i dla sprzętu, którego używamy.