Spis treści numeru 11/2009

Zdaniem myśliwego | 20

List otwarty do Ministra Środowiska prof. dr. hab. Macieja Nowickiego Janusz Pałkowski
Wzorce łowiectwa Adam Rajca
Nasza kynologia łowiecka wymaga reformy! Stanisław Piotrowicz

Z pielgrzymką do Saint Hubert w Ardenach (I) | 22
Michał K. Nowak

Współczesny myśliwy kojarzy postać św. Huberta przede wszystkim ze sceną ukazującą rycerza klęczącego przed okazałym jeleniem, w którego wieńcu znajduje się świetlisty krzyż. To przedstawiane na wielu obrazach wydarzenie często uznaje się za fakt historyczny, gdy tymczasem jest ono zapisaną językiem symboli ponadczasową prawdą, ukazującą moment duchowej przemiany człowieka, porzucenie grzesznego życia i początek drogi wiodącej ku świętości. Wycieczka do opactwa Saint Hubert w Ardenach pomaga zrozumieć tę złożoną symbolikę, a jednocześnie jest dobrą okazją do tego, by zobaczyć, jak rozwijał się kult patrona myśliwych. 

Poroże daniela żywe przez cały sezon | 28

W każdym człowieku tkwi trochę daniela – i na odwrót. Naukowcy z Uniwersytetu Getyńskiego stwierdzili genetyczne podobieństwo między komórkami poroża daniela i komórkami kostnymi człowieka, co może mieć duże znaczenie dla postępu w dziedzinie medycyny regeneracyjnej. Artykuł na ten temat został opublikowany w niemieckim czasopiśmie myśliwskim „Niedersächsischer Jäger” nr 3/2009.

Staliśmy się „chłopcami do bicia” | 38
Wojciech Sobociński

O socjologicznych problemach myślistwa rozmawiamy z prof. Ryszardem Dzięciołowskim z Wydziału Leśnego SGGW

Puchalski, jakiego nie znamy | 56
Wojciech Sobociński

W tym roku minęła setna rocznica urodzin i trzydziesta śmierci Włodzimierza Puchalskiego, wybitnego fotografika, twórcy filmów i książek przyrodniczych. O jego łowieckiej pasji rozmawiamy z Janem Walencikiem, który od ponad 20 lat bada życie i twórczość tego sławnego przyrodnika.