Spis treści numeru 2/2013

Powrót sądów łowieckich? | 4
Miłosz Kościelniak-Marszał

Jak można się było spodziewać, decydenci łowieccy nie zaakceptowali ograniczenia prawa do karania dyscyplinarnego myśliwych, wskutek czego niewiele ponad miesiąc od wyeliminowania z porządku prawnego niekonstytucyjnych przepisów dotyczących sądownictwa łowieckiego specjalna koalicja posłów SLD, PO, PSL, PiS i SP przedstawiła projekt zmiany Prawa łowieckiego.

Najważniejsze były zawsze zwierzęta | 6
Izabela Kamińska

Franciszek Szydełko przez ponad pół wieku zawodowo szkolił psy bojowe, myśliwskie i towarzyszące, a także układał zwierzęcych aktorów. Okrzyknięty św. Franciszkiem z Rzeszowa, zaklinaczem dżdżownic oraz psim szewcem, sam kwituje, że jest po prostu przyjacielem zwierząt. Nieprzerwanie od 25 lat pełni też funkcję prezesa koła łowieckiego „Ogar” w Sułkowicach.

Zdaniem myśliwego | 21

Kogo reprezentuje poseł Wziątek? Krzysztof Morow
Strzelajmy na właściwą odległość Stefan Pawlus
Nie strzelaj byle jak Paweł Hubert Suwała
Europejski Trybunał o polowaniach – ad vocem Daniel A. Kałużycki
O myśleniu u psów raz jeszcze Henryk Z. Figura

Komu odszkodowanie? | 24
Adam Depka Prądzinski

Czy potwierdzenie prawa własności gruntu może warunkować przystąpienie do szacowania szkody? Z pewnością nie. A co w przypadku braku świadectw kwalifikacji materiału siewnego albo odmowy podjęcia współpracy w zakresie przeciwdziałania powstawaniu szkód?

Drapieżnictwo u dzika | 34

Próby ustalenia, jakie gatunki zwierzyny najbardziej cierpią z powodu drapieżnictwa dzika, wciąż trwają. Wielkość tego wpływu na populacje nie została bowiem do końca zbadana i zależy od różnych czynników.

Prawdziwa Namibia | 36
Jakub Piasecki

Myśliwym jestem dopiero od sześciu lat, ale uczestniczę w polowaniach i obcuję z polską przyrodą, odkąd pamiętam. Gdy wsiadałem do samolotu lecącego do Namibii, byłem przeświadczony, że nie ma silniejszych łowieckich przeżyć niż rykowisko w pełnej krasie. Po dwóch tygodniach polowania w afrykańskim buszu przekonałem się na własnej skórze, że można doznać czegoś jeszcze piękniejszego i intensywniejszego.

Łuk w łowiectwie słowackim | 48
Michał Byrecki

Rozmawiamy z Jurajem Buchtą – wiceprezesem Słowackiego Stowarzyszenia Myśliwych Łuczników

Uszkodzenia słuchu u psów myśliwskich | 70

Na polowaniach coraz częściej widzi się ochronniki słuchu. U myśliwych. Ale czy słuch psa jest mniej wrażliwy na huk wystrzału? Jak można chronić przed nim nasze czworonogi?

Pasja norowania | 72
Adam Depka Prądzinski

Rozmawiamy z Mariuszem Michalskim, właścicielem niemieckiego teriera myśliwskiego NEMO z Króliczego Dołka – najlepszego norowca sezonu 2012/2013.

Sako na jubileusz | 78
Lech Wesołowski

Od kilkunastu lat firma Sako ma zwyczaj upamiętniania znaczących rocznic swego istnienia wprowadzeniem do produkcji nowej serii lub specjalnych modeli broni. Jubileusz 90-lecia założenia fabryki postanowiono uczcić limitowaną serią Sako 85 L/XL 90 Limited.