Spis treści numeru 12/2012

Sądownictwo łowieckie niezgodne z konstytucją – historyczne zwycięstwo myśliwych | 8
Miłosz Kościelniak-Marszał

6 listopada br. Trybunał Konstytucyjny, po rozpoznaniu wniosku Rzecznika Praw Obywatelskich, zdecydował, że sądownictwo łowieckie nie może dalej istnieć w obecnym kształcie, oraz otworzył myśliwym szeroką sposobność zaskarżania niekorzystnych dla nich rozstrzygnięć organów zrzeszenia do sądów powszechnych.

Zdaniem myśliwego | 28

Szanowni Czytelnicy!
Julian Ejsmond – myśliwy wielkiego formatu Przemysław Gromada
Stanowisko RDLP w Krośnie w sprawie utworzenia Bieszczadzkiego Ośrodka Hodowli Zwierzyny Edward Balwierczak
Spała kontra Węgrów? Jerzy Czarniewski

Czarne chmury nad rynkiem dziczyzny? | 36
Adam Depka Prądzinski

O uwarunkowaniach rynku dziczyzny oraz prognozach na najbliższe miesiące rozmawiamy z Krzysztofem Łodejem, prezesem Krajowego Związku Eksporterów Dziczyzny.

Oko w oko z rysiem | 38
Krzysztof Potaczała

Pierwszego rysia upolował w Gorcach, a pozostałe – już w Bieszczadach. Nigdzie indziej nie było takich terenów łowieckich jak tutaj, ani dla rysi, ani dla ludzi. Od lat Jana Kulczyckiego uważa się na Podkarpaciu, a może i dalej, za myśliwego, który chyba najbardziej się wyspecjalizował w łowach na te dzikie i rzadkie koty.

Zrozumie to tylko myśliwy | 42
Izabela Kamińska

Dyrektor Muzeum Zamoyskich w Kozłówce Krzysztof Kornacki opowiada o emocjach związanych z łowiectwem, zdradza, o jakim polowaniu marzy i dlaczego nie lubi strzelać do kaczek. Jak zapewnia, jest myśliwym nie dlatego, że tak wypada, ale z wewnętrznej potrzeby kontaktu z przyrodą.

Kiełbasa z dzika | 52
Wojciech Charewicz

To najsmaczniejsza kiełbasa. Delikatnie soczysta, krucha, o charakterystycznym smaku dziczyzny. Pachnąca prawdziwym wędzeniem i trwała. Żeby wyszła, jak należy, nie potrzeba wielkich umiejętności. Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad.

O łowach z łukiem i strzałą | 58
Michał Byrecki

Rozmawiamy z Andersem Gejerem ze Szwecji – jednym z założycieli i przewodniczącym Europejskiej Federacji Myśliwych Łuczników.

Na skraju bankructwa | 60
Teodor Próchnik

Kolejne koła stają przed widmem bankructwa spowodowanego wzrostem wysokości rekompensat za szkody łowieckie, znacznie przekraczającym wpływy budżetowe. Czy to sytuacja bez odwrotu?