strona główna

Jubileusze i inne uroczystości

65-lecie KŁ "Szarak" w Tczewie

Listopad 21 14:44 2012 Wydrukuj

KŁ „Szarak” w Tczewie należy do najstarszych w swoim regionie – powstało w 1947 r., a w czerwcu br. uroczyście obchodziło 65-lecie istnienia. Punktem kulminacyjnym była impreza zorganizowana 23 czerwca w Bukowcu, gdzie myśliwi „Szaraka” mają stanicę. Z okazji swojego święta postawili tam kapliczkę patrona myśliwych św. Huberta, która od razu została poświęcona. U jej podstawy wmurowano akt erekcyjny podpisany przez władze koła i zaproszonych duchownych. Najdonioślejszą chwilą podczas jubileuszowych uroczystości była msza hubertowska, otwierająca obchody. Celebrował ją ks. prałat Andrzej Koss, kapelan myśliwych i leśników z diecezji pelplińskiej. Wszyscy na moment pogrążyli się w zadumie, gdy wspomniano kolegów, którzy przenieśli się do krainy wiecznych łowów.

Po mszy członkowie koła, ich rodziny oraz zaproszeni goście zgromadzili się wokół stanicy. Wręczano medale „Zasłużony dla Łowiectwa Ziemi Gdańskiej” (udekorowano nimi Krzysztofa Górskiego, Stanisława Mazurowskiego, Lucjana Sokołowskiego oraz Józefa Ziółkowskiego, który, co prawda, nie poluje, ale jest przyjacielem „Szaraka” i popularyzatorem łowiectwa), puchary za zwycięstwo w zawodach strzeleckich i inne okolicznościowe odznaczenia.

Koło otrzymało listy i dyplomy gratulacyjne. Nie zabrakło też ciepłych słów, wygłoszonych przez reprezentantów okręgowych władz PZŁ oraz lokalnej społeczności. Wskazywano na ważną rolę odgrywaną przez myśliwych i podkreślano szczególny dorobek członków „Szaraka”. Oprawę muzyczną zapewniał Zespół Sygnalistów Myśliwskich Centrum Myśliwskiego Zamek w Gniewie.

Obchodom towarzyszyło wiele innych ciekawych wydarzeń. Piotr Radomski prowadził prezentację psów myśliwskich. Przygotowano też konkursy nalewek myśliwskich i potraw przyrządzanych wyłącznie z darów lasu. Był też mały quiz wiedzy o łowiectwie, adresowany głównie do rodzin myśliwych. Warto dodać, że członkowie KŁ „Szarak” wraz z Nadleśnictwem Starogard Gdański zorganizowali w tczewskiej Fabryce Sztuk interesującą wystawę pt. „Przyroda Kociewia”.

Obchody 65-lecia „Szaraka” zwieńczyła tradycyjna biesiada. Jej uczestnicy mieli okazję spróbować przepysznych dań, z pieczonym dzikiem na czele. Przy stole wszyscy dzielili się opowieściami o przygodach z polowań i planami związanymi z dalszą działalnością koła.

Dariusz Mazurowski
Fot. Arch. koła

\

dodaj komentarz

0 komentarzy

Napisz komentarz

Uwaga! Aby dodać komentarz, musisz posiadać konto w serwisie braclowiecka.pl oraz być zalogowanym.