strona główna
Prawo
Rozwiązania zawarte w rozporządzeniu ministra środowiska w sprawie wskaźników i czynników służących kategoryzacji obwodu łowieckiego, które zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw 21 marca i wchodzi w życie po upływie siedmiu dni od tej daty, tj. 29 marca, po konsultacjach wróciły z małymi wyjątkami w kształcie znanym z dokumentu z 2002 r., a więc w wersji obowiązującej przed ubiegłoroczną nowelizacją Prawa łowieckiego. Wskaźniki średnich liczebności i pozyskania zwierzyny obejmą zatem trzy lata gospodarcze poprzedzające rok, w którym dokonuje się kategoryzacji obwodu (w pierwotnej propozycji rozporządzenia wielkość odstrzału miała być analizowana w skali pięciu lat).
Zestawienie czynników pozytywnie i negatywnie wpływających na środowisko bytowania zwierzyny oraz walory łowieckie obwodu uzupełniono o mniej lub bardziej sprecyzowane cechy, które przesądzają o przyznaniu konkretnej wartości punktowej w tych przypadkach, kiedy zostały one wyrażone przedziałem. Ustalono także, że brak ciągłości obwodu należy obliczać jako stosunek powierzchni obwodu uszczuplonego o wyłączenia oraz powierzchnie, gdzie ustanowiono zakaz wykonywania polowań, do całkowitej wielkości obwodu łowieckiego. W przypadku pól uprawnych, łąk i pastwisk narażonych na szkody wyrządzane przez zwierzęta łowne doprecyzowano wcześniej funkcjonujące określenie „przyległe do lasu”, na „znajdujące się w pasie 100 m od niego”.
Pozostający w związku z powyższym rozporządzeniem dokument, który zawiera szczegóły ustalania wysokości czynszu dzierżawnego oraz udziału dzierżawców obwodów łowieckich w kosztach ochrony lasu przed zwierzyną, obowiązuje od 1 listopada ub.r. Ogłoszona przez prezesa GUS średnia cena skupu żyta za okres 11 kwartałów, będąca podstawą do ustalenia podatku rolnego i czynszu dzierżawnego, wyniosła na 2019 r. 54,36 zł.
Red., Fot. PHB.cz/Fotolia
wszystkie artykuły
Przeczytaj również
- Obywatelska zmiana Prawa łowieckiego do pierwszego czytania w sejmie
- Zakaz noszenia broni w Warszawie
- Nowelizacja regulaminu polowań wchodzi w życie
- Nowelizacja według Izdebskiego
- Nie będzie specjalnych wymagań dla psów myśliwskich
- Zakaz noszenia broni w Warszawie
- Konsultacje regulaminu polowań zakończone
- Zakaz noszenia broni w gminach Kostrzyn nad Odrą i Witnica
- Instruktor strzelectwa nie może prowadzić strzelania
- Rewolucja w regulaminie polowań
dodaj komentarz
0 komentarzy
Napisz komentarz
Uwaga!
Aby dodać komentarz, musisz posiadać konto w serwisie braclowiecka.pl oraz być zalogowanym.