strona główna

Aktualności

Wystawa „Józef Brandt 1841–1915” w Warszawie

Wystawa „Józef Brandt 1841–1915” w Warszawie
Lipiec 24 10:54 2018 Wydrukuj

Do końca września na parterze i pierwszym piętrze gmachu Muzeum Narodowego w Warszawie można oglądać wystawę twórczości Józefa Brandta, który żył na przełomie XIX i XX wieku. Wśród zgromadzonych dzieł z kolekcji muzeów polskich i zagranicznych oraz ze zbiorów prywatnych znalazła się niejedna praca zawierająca motywy łowieckie.
 
Na odwiedzających czeka ponad 300 olei, akwarel, rysunków, fotografii i młodzieńczych szkiców. Kim był ich autor? Przedstawicielem szkoły monachijskiej w malarstwie, który w latach 70. i 80. XIX w. w stolicy Bawarii prowadził swoistą pracownię, będącą jednocześnie ośrodkiem polskiego życia artystycznego. Chociaż żył w Niemczech, to jego obrazy przedstawiają liczne sceny z historii Rzeczypospolitej oraz rodzime krajobrazy.
 
Wystawie towarzyszą różne wydarzenia, m.in. oprowadzania kuratorskie, wykłady i wieczory muzealne (pełny program dostępny TUTAJ). Dla szczególnie zainteresowanych przygotowano także trzytomowy katalog wystawy. Jeśli komuś nie uda się dojechać do stolicy, to będzie miał okazję podziwiać twórczość Brandta w Muzeum Narodowym w Poznaniu, dokąd zostanie przeniesiona ekspozycja po zakończeniu jej prezentacji w Warszawie.
 
Po więcej informacji o Józefie Brandcie i jego twórczości, ze szczególnym uwzględnieniem motywów łowieckich, odsyłamy do interesującego tekstu dr Izabeli Kamińskiej, który ukaże się we wrześniowym numerze (w kioskach od środy 29 sierpnia).
 
Red. 

Ilustracje: Józef Brandt, „Targ na sokoły, 1888–1889, olej na płótnie, własność prywatna, fot. Krzysztof Wilczyński;
Boleslaw Szańkowski, Portret Józefa Brandta
, 1910, olej na płótnie, Muzeum Narodowe w Warszawie.

Galeria

dodaj komentarz

0 komentarzy

Napisz komentarz

Uwaga! Aby dodać komentarz, musisz posiadać konto w serwisie braclowiecka.pl oraz być zalogowanym.