strona główna

Aktualności

Polowanie z łukiem w mieście? Kongres EBF już w kwietniu w Warszawie

Polowanie z łukiem w mieście? Kongres EBF już w kwietniu w Warszawie
Marzec 27 16:26 2018 Wydrukuj

Polskie Stowarzyszenie Myślistwa Łuczniczego (PBA) będzie gospodarzem tegorocznego kongresu Europejskiej Federacji Myślistwa Łuczniczego (ang. European Bowhunting Federation – EBF), instytucji skupiającej organizacje łucznicze z 32 krajów. Spotkanie odbywające się 6–8 kwietnia zbiegnie się z Międzynarodowymi Targami Łowiectwa, Strzelectwa i Rekreacji Hubertus Expo, w których zagraniczni goście również wezmą udział.

 
 
Pierwszego dnia wydarzenia w godz. 17.00–19.30 zaplanowano seminarium. Zostaną na nim wygłoszone prelekcje poświęcone roli łuku w zwalczaniu ASF-u przez ograniczanie migracji zwierzyny na tereny miejskie (Javier Sintaz Pelaz z Hiszpanii, pomysłodawca i koordynator programu redukcji dzików przy użyciu łuku w Madrycie) oraz ograniczeniu populacji bobrów na obszarach zurbanizowanych i ostatnim zmianom prawnym dotyczącym polowań z tym narzędziem w Finlandii (Juha Kylmä, prezes Fińskiego Stowarzyszenia Myślistwa Łuczniczego, z którym wywiad opublikowaliśmy w nr 4/2015 – do pobrania TUTAJ). Ponadto prezes EBF Anders Gejer zreferuje obecną sytuację myślistwa łuczniczego w Europie.
 
Do udziału w spotkaniu zaproszono parlamentarzystów oraz przedstawicieli urzędów odpowiedzialnych za realizację gospodarki łowieckiej w naszym kraju. Inicjatorzy wydarzenia chcieliby, żeby wiedza oraz doświadczenia europejskich krajów, w których poluje się z łukiem, przekazane reprezentantom organizacji krajowych doprowadziły do poszerzenia perspektywy dla tego sposobu polowania, a w rezultacie przyspieszyły powrót łuku do polskiego łowiectwa. Moment jest dogodny, choćby ze względu na problem związany z rozprzestrzeniającym się ASF-em i trudnościami z redukcją liczebności zwierzyny (w tym głównie dzików) zamieszkującej aglomeracje miejskie. Jak argumentuje prezes PBA Ziemowit Tokarski, myślistwo łucznicze to cicha i bezpieczna metoda polowania, którą z powodzeniem można stosować w miejscach położonych w bezpośredniej bliskości obszarów zurbanizowanych. Udane projekty wykorzystania bowhuntingu w zarządzaniu populacjami zwierzyny bytującej na terenach miejskich potwierdzają duży potencjał nowoczesnego łuku myśliwskiego.
 
Osoby zainteresowane udziałem w seminarium powinny się kontaktować z organizatorami pod adresem office@bowhunter.pl (liczba miejsc ograniczona!).
 
Red., Fot. Bowtech Archery

dodaj komentarz

0 komentarzy

Napisz komentarz

Uwaga! Aby dodać komentarz, musisz posiadać konto w serwisie braclowiecka.pl oraz być zalogowanym.