strona główna

Aktualności

Petycja ws. prowadzenia odstrzału sanitarnego dzików

Petycja ws. prowadzenia odstrzału sanitarnego dzików
Luty 21 15:05 2018 Wydrukuj

Główny Inspektorat Weterynarii poinformował o otrzymaniu petycji ws. prowadzenia odstrzału sanitarnego dzików w związku z występowaniem afrykańskiego pomoru świń w Polsce, nadesłanych niezależnie od siebie przez osoby indywidualne. W związku z tym nadano jej status petycji wielokrotnej i ogłoszono okres jednego miesiąca (począwszy od 20 lutego) na nadsyłanie kolejnych petycji dotyczących poruszonego problemu. Mogą to zrobić również myśliwi i koła łowieckie.
 

 
Autorzy, powołując się na artykuł pt. „Transmission routes of African swine fever virus to domestic pigs: current knowledge and future research directions” („Drogi zakażenia świń wirusem ASF: aktualny stan wiedzy i przyszłe kierunki badań”), opublikowany w brytyjskim piśmie „Veterinary Record” w 2016 r., przekonują, że odstrzał sanitarny przyczynia się wręcz do rozprzestrzeniania się dzików uciekających przed presją myśliwych na nowe tereny. Ryzyko przeniesienia wirusa afrykańskiego pomoru świń wzrasta również w związku z przemieszczaniem martwych zwierząt oraz przenoszeniem patogenu na odzieży i obuwiu polujących.
 
W piśmie skierowanym do Głównego Inspektoratu Weterynarii zwrócono ponadto uwagę, że z zaleceń UE wynika konieczność wcale nie wprowadzenia odstrzału sanitarnego, ale podjęcia środków zapobiegających rozprzestrzenianiu się wirusa. Spośród nich do bardziej skutecznych należy bioasekuracja, a redukcja dzików stanowi zaledwie jedną z możliwości. Zarzucono wreszcie, że odstrzał sanitarny jest prowadzony bez przestrzegania wymaganych zasad higieny, bez ubrań ochronnych i z udziałem psów, do czego również nie powinno dochodzić.
 
„Nie zgadzamy się na rzeź dzików!” – takimi słowami kończy się petycja. Z pełnym jej brzmieniem można się zapoznać TUTAJ.
 
Przy okazji odniesienia się autorów pisma do wysokiej skuteczności zabezpieczania hodowli trzody chlewnej warto nadmienić, że 28 lutego br. wejdzie w życie zmiana rozporządzenia ministra rolnictwa i rozwoju wsi w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem ASF-u, w myśl której obowiązkiem bioasekuracji gospodarstw utrzymujących świnie zostanie objęte terytorium całego kraju (dokument można znaleźć TUTAJ).
 
Red., Fot. anielpankoke/Fotolia

dodaj komentarz

0 komentarzy

Napisz komentarz

Uwaga! Aby dodać komentarz, musisz posiadać konto w serwisie braclowiecka.pl oraz być zalogowanym.