strona główna

Aktualności

Ustawa zakaźna przyjęta przez Senat

Ustawa zakaźna przyjęta przez Senat
Grudzień 22 10:44 2017 Wydrukuj

Senat bez żadnych poprawek przyjął zakaźną ustawę specjalną, która nowelizuje pięć aktów prawnych (w tym Prawo łowieckie) i wprowadza m.in. dodatkowe sześć dni urlopu okolicznościowego na odstrzał sanitarny dzikich zwierząt w sytuacjach wystąpienia chorób zakaźnych zwalczanych z urzędu lub zagrożenia ich wystąpieniem. Tempo procedowania tego dokumentu było więc iście ekspresowe, szczególnie gdy odniesiemy je do ślimaczących się prac nad nowelizacją Prawa łowieckiego dostosowującą je do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2014 r. Projekt wpłynął do Sejmu 8 grudnia, a już 15 grudnia został przekazany marszałkowi Senatu, po czym uchwalono go na posiedzeniu izby wyższej 21 grudnia.

 
 
O ważniejszych regulacjach wprowadzanych ustawą o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia zwalczania chorób zakaźnych zwierząt pisaliśmy TUTAJ. Wśród nich znajdują się przepisy usprawniające działanie Inspekcji Weterynaryjnej, a także pozwalające na budowę zapory powstrzymującej migracje dzików na odcinku granicy z Białorusią (ten kraj wciąż utrzymuje, że jest wolny od ASF-u) i Ukrainą (która nie potwierdza realizacji żadnych działań profilaktycznych ani zwalczających chorobę). Istotna nowość wprowadzana do Prawa łowieckiego to możliwość nałożenia grzywny za umyślne utrudnianie lub uniemożliwianie wykonywania polowania.
 
Ponadto z 70 do 80% wzrasta część ekwiwalentu (zryczałtowanego zwrotu kosztów) za strzelonego dzika, która trafia do myśliwego (reszta zasila kasę koła łowieckiego, zarządcy obwodu bądź PZŁ). Pełna kwota ryczałtu wynosi 482 zł za samicę dzika powyżej 30 kg i 398 zł za pozostałe dziki strzelone na obszarach objętych obostrzeniami decyzją Komisji Europejskiej (strefy żółta, niebieska i czerwona – ich aktualny zasięg prezentujemy TUTAJ) oraz odpowiednio 367 zł i 283 zł poza nimi. Co do urlopu zaś – pracodawca musi go udzielić w uzgodnionym terminie, a dowodem na udział pracownika w odstrzale sanitarnym ma być pisemne oświadczenie podmiotu, który został zobowiązany do jego przeprowadzenia. Ze szczegółami nowelizacji (senacki druk nr 693) można się zapoznać TUTAJ.
 
Ustawa czeka teraz na podpis prezydenta. Wejdzie w życie siedem dni od momentu publikacji w Dzienniku Ustaw.

Aktualizacja: Ustawa z dnia 14 grudnia 2017 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia zwalczania chorób zakaźnych zwierząt została opublikowana w Dzienniku Ustaw 9 stycznia 2018 r. i weszła w życie po siedmiu dniach, czyli 17 stycznia 2018 r. Z jej treścią można się zapoznać TUTAJ
 
Red., Fot. Bergringfoto/Fotolia

dodaj komentarz

0 komentarzy

Napisz komentarz

Uwaga! Aby dodać komentarz, musisz posiadać konto w serwisie braclowiecka.pl oraz być zalogowanym.