strona główna

Aktualności

Wystawa „Chwal ćwik!” w Warszawie

Wystawa „Chwal ćwik!” w Warszawie
Listopad 12 22:24 2017 Wydrukuj

Wystawa „Chwal ćwik! Żywa tradycja sokolnictwa”, którą 9 czerwca br. otwarto w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, zostaje w ramach współpracy przeniesiona do Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawie, gdzie zwiedzający obejrzą ją od połowy listopada do końca kwietnia. Jej uroczyste otwarcie zaplanowano na 16 listopada, czyli w Światowym Dniu Sokolnictwa (ustanowionym w 2013 r. w trzecią rocznicę wpisania sokolnictwa na listę światowego dziedzictwa niematerialnego UNESCO). W tym roku będzie on świętowany już po raz piąty. Wystawa wpisuje się ponadto w jubileusz 45-lecia Polskiego Klubu Sokolników PZŁ „Gniazdo Sokolników”.

 
 
Ekspozycja ma za zadanie przybliżyć odbiorcom tematykę łowów z ptakami drapieżnymi. Sokolnictwo od 2015 r. widnieje na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego, a jako sposób polowania towarzyszy ludziom od wieków. W związku z tym prezentowane przedmioty są bardzo urozmaicone. Obejmują zarówno preparaty dermoplastyczne przedstawiające ptaki łowcze oraz ich ofiary, jak i sceny łowieckie pokazane w różnych formach. Tradycja sokolnicza została uwieczniona m.in. w malarstwie, grafice, rzemiośle artystycznym oraz sztuce nagrobkowej. Takie zestawienie zainteresuje jednocześnie sokolników i osoby pragnące dopiero zgłębić tę tematykę.
 
Ekspozycja „Chwal ćwik!” w budynku Koszar Kantonistów Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawie (Łazienki Królewskie) będzie dostępna dla zwiedzających od 17 listopada 2017 r. do końca kwietnia 2018 r., od środy do niedzieli w godz. 10.00–15.00. Cena biletu normalnego na wystawę czasową wynosi 3 zł, natomiast ulgowego – 2 zł. Wystawa została objęta honorowym patronatem przez Polski Związek Łowiecki, Polski Klub Sokolników PZŁ „Gniazdo Sokolników”, Stowarzyszenie na rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół”, marszałka województwa lubelskiego, Narodowy Instytut Dziedzictwa oraz IAF – Międzynarodowe Stowarzyszenie na rzecz Sokolnictwa i Ochrony Ptaków Drapieżnych.
 
Red., Fot. ADP

Galeria

dodaj komentarz

0 komentarzy

Napisz komentarz

Uwaga! Aby dodać komentarz, musisz posiadać konto w serwisie braclowiecka.pl oraz być zalogowanym.