strona główna

Aktualności

Wystawa „Portrety zwierząt łownych” w Węgrowie

Wystawa „Portrety zwierząt łownych” w Węgrowie
Listopad 07 11:06 2017 Wydrukuj

Tegorocznemu Hubertusowi Węgrowskiemu towarzyszyła wystawa malarstwa Zdzisława Twardowskiego i Edwarda Woźnego zatytułowana „Portrety zwierząt łownych”. Jej wernisaż odbył się 27 października w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Węgrowie. Wystawiono tam 40 obrazów olejnych przedstawiających zwierzęta łowne w ich naturalnym środowisku na tle typowego dla nich pejzażu o czterech porach roku.
 
Wystawa była skierowana przede wszystkim do młodzieży szkolnej jako ilustracja typowych zachowań tych zwierząt, ich biologii i zasad gospodarowania niektórymi gatunkami.

 
Dwa spotkania – z młodzieżą gimnazjalną i uczniami szkoły podstawowej – odbył członek WKŁ „Basior” w Krakowie Edward Woźny, autor 18 wystawionych prac. Trzecie spotkanie zostało poświęcone twórczości o tematyce łowieckiej trzech wybitnych malarzy przełomu XIX i XX w., tj. Ignacego Zygmuntowicza, Alfreda Wierusza-Kowalskiego i Juliana Fałata. Edward Woźny jest czynnym myśliwym i emerytem, który swój wolny czas w coraz większym wymiarze poświęca udziałowi w upowszechnianiu kultury łowieckiej przez twórczość malarską. To już jego szósta wystawa, a czwarta wspólnie ze Zdzisławem Twardowskim, sanockim artystą malarzem. Ten – co prawda – nie poluje, ale pasjonują go dzikie zwierzęta naszych pól i lasów, co daje doskonały pretekst do przedstawienia urokliwych naturalnych miejsc ich bytowania.
 
Organizatorami wystawy były: Miejska Biblioteka Publiczna w Węgrowie, ZO PZŁ w Siedlcach i KŁ „Lot-Haz” w Węgrowie.
 
Z autorami prac można się kontaktować przez pocztę e-mailową: edwardw44@gmail.com oraz zdzislawtwardowski@poczta.onet.pl. Wystawa pozostanie otwarta do końca listopada w Domu Gdańskim w Węgrowie przy ul. Rynek Mariacki 11.
 
E.W., Fot. Arch. autora

Galeria

dodaj komentarz

0 komentarzy

Napisz komentarz

Uwaga! Aby dodać komentarz, musisz posiadać konto w serwisie braclowiecka.pl oraz być zalogowanym.