strona główna

Aktualności

Mistrzostwa Europy w Compak Sportingu trwają w Bydgoszczy!

Mistrzostwa Europy w Compak Sportingu trwają w Bydgoszczy!
Maj 11 14:24 2017 Wydrukuj

Pół tysiąca zawodników (w tym blisko 60 reprezentantów Polskiego Stowarzyszenia Strzelectwa Parkurowego) w barwach 27 krajów  zmierzy się w zainaugurowanych wczoraj w Bydgoszczy mistrzostwach Europy w Compak Sportingu (połączonych z finałem Pucharu Europy). To pierwsze w historii tak znaczące wydarzenie dla polskiego strzelectwa parkurowego. Do Bydgoszczy zjechali najlepsi strzelcy parkurowi, w tym wielokrotni mistrzowie świata i Europy. Na liście startowej znaleźli się też reprezentanci Polonii amerykańskiej – stowarzyszonego w PSSP klubu Husar z USA.

 
 
Ceremonia otwarcia zawodów odbyła się 10 maja na terenie Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku w Myślęcinku. Imprezę zainaugurowali Jerzy Kamiński, prezes PSSP, oraz John Hansen, przewodniczący Komisji ds. Compak Sportingu przy FITASC (Międzynarodowej Federacji Strzelectwa Sportowego i Myśliwskiego). Z ramienia władz miasta międzynarodowe grono gości przywitała wiceprezydent Anna Mackiewicz. Reprezentacje poszczególnych krajów, jak przystało na rangę wydarzenia, przemaszerowały z flagami państwowymi przy akompaniamencie hymnów narodowych.
 
Treningi na strzelnicy garnizonowej w Bydgoszczy trwały już od poniedziałku. Rywalizacja rozpoczęła się jednak dopiero dzisiaj. Pierwsze strzały padły o godz. 10. Zawodnicy mierzą się na ośmiu osiach (dodatkowo przygotowano tzw. oś fun, o szczególnym ustawieniu maszyn i innej trajektorii rzutków, na której można strzelać poza klasyfikacją mistrzostw). Każda z nich została przypisana sponsorowi – wśród nich znalazły się także polskie przedsiębiorstwa: Biuro Organizacji Polowań Foret-Pol oraz FAM Pionki i Nasta Poland. Na terenie obiektu usytuowano również strefę wystawową, gdzie prezentują się firmy oferujące sprzęt i akcesoria dla strzelców. Są tam m.in.: Promatic (brytyjski producent maszyn do rzutków), Blaser (stoisko serwisowe), Castellani oraz Twenty Five Straight, a z Polski (oprócz wspomnianych wyżej firm) – Knieja z Krakowa, Kaliber z Warszawy, Delta Optical i RW Hunt. Warto wspomnieć, że amunicja z Pionek znalazła się w grupie naboi rekomendowanych przez FITASC do stosowania podczas mistrzostw i spotyka się ze sporym zainteresowaniem strzelców zagranicznych.
 
Swój wielki sprawdzian podczas tych zawodów mają system fono-pulli uruchamiających maszynę do rzutków na komendę głosową strzelca oraz automatyczna komputerowa ewidencja wyników (sędziowie nie muszą zapisywać ich na papierze, a zestawienia na bieżąco wyświetlają się na telebimie). Te rozwiązania zostały wcześniej wypróbowane na tegorocznych pucharach Zimy i Wiosny, rozgrywanych w ramach Pucharu Czterech Pór Roku.
 
Strzelectwo parkurowe, jak wiemy, jest dużo bliższe strzelaniom w łowisku niż konkurencje śrutowe w wieloboju. Sporo zawodników to czynni myśliwi. Niestety, mimo to na mistrzostwach zabrakło oficjalnej reprezentacji władz PZŁ.
 
Zawody potrwają łącznie cztery dni, do niedzieli 14 maja. Bieżące doniesienia i zdjęcia z ich przebiegu można znaleźć na fanpage’u PSSP na Facebooku (@ParcourPL).
 
Tekst i zdjęcie ADP

Galeria

dodaj komentarz

0 komentarzy

Napisz komentarz

Uwaga! Aby dodać komentarz, musisz posiadać konto w serwisie braclowiecka.pl oraz być zalogowanym.