Wyszukiwarka
Rocznik 2010
Zdaniem myśliwego | 28
Koledzy Myśliwi! Zbigniew Masłowski
Szanuję przyrodę, nie puszczam luzem Wojciech Bołoz
Wniosek o uzupełnienie porządku obrad Henryk Z. Figura
Tężec – szczepić czy nie? Romuald Soszyński
Dzik prywatnie | 36
Oliver Keuling, który od przeszło dziesięciu lat prowadzi obserwacje zwierzyny czarnej, podsumowuje na łamach niemieckiego czasopisma myśliwskiego „Pirsch” nr 3/2009 wyniki swoich badań prowadzonych w Instytucie Leśnym w Eberswalde.
Męska przypadłość | 40
Urszula L Kwiatek
Większość chorób w mniejszym lub większym stopniu dotyka obie płcie. Są jednak schorzenia, które natura zarezerwowała wyłącznie dla mężczyzn, takie jak choroby prostaty. Na ten zdecydowanie męski temat rozmawiamy z prof. nadzw. dr. hab. n. med. Jackiem Ogrodnikiem – urologiem.
Łoś – pierwszy etap za nami | 46
Wojciech Sobociński
O badaniach nad polskimi łosiami rozmawiamy z dr. hab. Mirosławem Ratkiewiczem, prof. UwB, kierownikiem Zakładu Zoologii Kręgowców na Uniwersytecie w Białymstoku
Polowanie na słowa | 56
Krzyżówka Jerzy Turzański
Kukułka Hubert Wański
Pies na zbiorówce | 68
Cezary Marchwicki
W zasadzie zawsze zabieram psa na polowanie zbiorowe. I nie dlatego, że nakazuje mi to jakiś przepis. Po prostu lubię mieć na stanowisku kompana, a poza tym nigdy nie wiadomo, kiedy może się przydać jego pomoc.
James Purdey – żywa legenda rusznikarstwa | 74
Lech Wesołowski
W XIX wieku w Europie, a także na całym świecie polowanie stało się znacznie szerzej dostępne niż we wcześniejszych stuleciach. Spowodowało to wyraźny wzrost popytu na broń myśliwską, rozwój wielu firm handlowych i wzmożoną aktywność konstruktorów. Do najwybitniejszych zaliczali się konstruktorzy z Londynu i Birmingham. Szczególnie duży wkład w rozwój broni myśliwskiej wniosła londyńska firma James Purdey & Sons.