Wyszukiwarka
Zawsze wierny zasadom | 6
Izabela Kamińska
Niewielu jest na świecie ludzi o tak bogatej i zajmującej biografii jak Arkady Brzezicki. To wybitna postać: etyczny myśliwy, uznany sportowiec i ceniony redaktor. Człowiek legenda, którego barwne życie wypełniłoby niejedną książkę. Araszka – jak go nazywają przyjaciele – 4 grudnia 2012 r. skończył 104 lata. Z tej okazji czcigodnemu Jubilatowi życzymy pogody ducha oraz kolejnych stu lat w doskonałym zdrowiu.
Zdaniem myśliwego | 22
Łowiectwo – o co w nim naprawdę chodzi? Maciej Kolańczyk
Polemiki o gatunkach obcych ciąg dalszy – ad vocem artykułu Daniela A. Kałużyckiego
Grzegorz Jabłoński
Msza hubertowska w Spale Zbysław Thomas
Nasz cyrk, nasze małpy Eustachy Łowiecki
Uważajmy na to, co mówimy Artur Kaszuba
Konsekwencje orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego | 28
Miłosz Kościelniak-Marszał
Wyrokiem z 6 listopada 2012 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł niezgodność z Konstytucją RP części przepisów Prawa łowieckiego dotyczących sądownictwa. Jak doszło do tej sytuacji oraz jakie skutki będzie to miało dla myśliwych i PZŁ?
Poroże w obrazie termowizyjnym | 38
Paweł Janiszewski
O różnorodnym zastosowaniu termowizji w łowiectwie pisaliśmy już w BŁ nr 6/2012. Teraz skupimy się na tym, co można zaobserwować dzięki kamerze termowizyjnej podczas wzrostu poroża, a co nie jest widoczne gołym okiem.
Nie taka Rosja straszna... | 40
Adam Depka Prądzinski
O polowaniach w azjatyckiej części Rosji oraz byłych republikach radzieckich rozmawiamy ze Zbigniewem Skowrońskim, wiceprezesem Polskiego Klubu Safari, jednym z trzech mierniczych organizacji Safari Club International w Polsce.
Uczmy się od Duńczyków i Finów | 43
Karol Narbutt
Popularność łowów z łukiem zarówno w Europie, jak i poza nią rośnie z roku na rok. Kolejne kraje dopuszczają cięciwę do wykonywania polowania, stosując przy tym różnego rodzaju regulacje. Jeśli chcemy spopularyzować ten typ polowania w Polsce oraz doprowadzić do jego legalizacji, powinniśmy brać przykład z Danii i Finlandii.
Bieszczadzkimi śladami „króla puszczy” | 48
Krzysztof Potaczała
Najsławniejszy był Pulpit – żubr turysta. Śpiewano o nim piosenki, od jego imienia nazwano gospodę i bazę namiotową. Były też żubry, których się bano, wściekle atakujące ludzi, biorące na rogi auta i motocykle. A także żubry zasłużone – odstrzelone przez polityków, biznesmenów, prezydenta, a nawet brata władcy Iranu.
Polowanie na słowa | 60
Moje pieski Michał Sokołowski
Nasz pierwszy dzik Dorota Cegła
Jagdterier – pies wszechstronny? | 82
Adam Depka Prądzinski
O urokach polowań z niemieckim terierem myśliwskim oraz użytkowości łowieckiej czworonogów tej rasy rozmawiamy z Rafałem Idzikiem, właścicielem psa Duvadirtó JOJÓ, który zdobył tytuł najlepszego norowca sezonu 2011/2012.
Dorosnąć do łowiectwa | 72
Sławomir Galicki
Aby stać się świadomym myśliwym, potrzebne jest umiłowanie przyrody, dojrzałość i zrozumienie wartości pracy łączącej się z pasją. Wie o tym Henryk Kuśnierz, nemrod, podróżnik i aktywny działacz na rzecz łowiectwa.
Wisiorek hegendorfa, czyli jak wyszkolić oznajmiacza | 86
Małgorzata Anioł-Zielińska
Myśliwi, którzy oddają swojego podopiecznego na szkolenie, stosunkowo często życzą sobie, aby pies oszczekiwał strzeloną martwą zwierzynę. Jednak skłonności do głoszenia w dużym stopniu zależą od wrodzonych predyspozycji czworonoga. Co robić, kiedy ich brak?