Iwa&OutdoorClassics 2011

Tegoroczne targi IWA&OutdoorClassics w Norymberdze, które odbyły się 11–14 marca, odwiedziło 35 220 osób ze 103 krajów. Ta imponująca frekwencja nie dziwi, gdyż IWA 
to najważniejsze targi branżowe w Europie. Dopisali także wystawcy, ustanawiając kolejny rekord – 1166 firm (w 2010 roku było ich 1141) na terenie siedmiu hal. W zeszłym roku silnym akcentem była oferta firm włoskich. Teraz moją uwagę zwrócił sprzęt zza oceanu.
 

Broń ze Stanów kojarzy się głównie z szerokim zastosowaniem tworzyw sztucznych i stali nierdzewnej oraz częstym wykończeniem wzorami maskującymi. To przede wszystkim wynik odmiennego niż w Europie, bardziej praktycznego podejścia do polowania. W ofercie firm z USA można jednak znaleźć również modele bardziej tradycyjne. Poniżej krótka charakterystyka wybranych amerykańskich nowości, a rozwinięcie tematu broni z USA - wkrótce na łamach "Braci Łowieckiej".

Remington

Firma-legenda o 195-letniej tradycji - co nawet u Europejczyka może budzić szacunek - zaprezentowała w tym roku m.in. samopowtarzalną strzelbę śrutową Versa Max w kalibrze 12. Samoregulujący się system gazowy zapewnia niezawodne funkcjonowanie broni przy użyciu amunicji o łuskach 70, 76 i 89 milimetrów.

Zasada działania jest prosta: broń ma nie jeden, ale aż siedem otworów gazowych w lufie, usytuowanych w komorze nabojowej. Wprowadzony nabój przesłania zatem poszczególne otwory - im dłuższa łuska, tym mniej otworów jest odsłoniętych, gdyż do przeładowania broni wystarcza wówczas mniej gazów.

W przypadku łusek 70 mm odsłonięte są wszystkie otwory, łuski 76 mm pozostawiają cztery otwory odsłonięte, a 89 mm - tylko trzy. System jest również samoczyszczący, co gwarantuje niezawodność broni w przypadku dużej liczby wystrzelonych ładunków.

Jak informuje producent, automatyka broni zmniejsza odrzut do poziomu kalibru 20. Wysoką odporność na korozję zapewniają: wykonanie kolby z tworzywa, anodowanie komory ze stopów aluminium, pokrycie lufy powłoką TriNyte oraz pokrycie elementów wewnętrznych specjalną mieszanką teflonu z niklem.

Śrutówki Versa Max mogą być wykończone w kolorze czarnym lub w kamuflażu (do wyboru są dwa wzory).

Na drugim biegunie można umieścić repetier 700 CDL DM, o konstrukcji opartej na klasycznych rozwiązaniach, w którym wykorzystano tradycyjne materiały. Komora zamkowa wykonana jest z jednego kawałka stali, zamek ma dwa rygle, kolba jest drewniana z wykończeniem matowym, a metalowe elementy broni są oksydowane na czarno.

Nowością w tym modelu jest odłączany magazynek (większość sztucerów Remingtona ma magazynek wewnętrzny).

Numer: Brać Łowiecka 5/2011, strona 82

Pobierz plik z artykułem w formacie PDF